Europejski Tytuł Egzekucyjny (ETE) jest prostym rozwiązaniem, które można zastosować w odniesieniu do bezspornych roszczeń o charakterze transgranicznym. Postępowanie w sprawie ETE umożliwia łatwe uznawanie i wykonywanie w danym państwie członkowskim orzeczeń dotyczących roszczeń bezspornych wydanych w innym państwie członkowskim.
Osoby zainteresowane działaniem Europejskiego Tytułu Egzekucyjnego zapraszam do lektury niniejszego opracowania dotyczącego sposobu wykonywania orzeczeń polskich sądów w UE.
W celu wydania zaświadczenia Europejskiego Tytułu Egzekucyjnego w odniesieniu do określonego wyroku, sędzia stosuje standardowy formularz, który można znaleźć tutaj.
Po wydaniu przez sąd ETE, należy go przesłać organowi odpowiedzialnemu za wykonywanie orzeczeń sądowych w państwie członkowskim, w którym przebywa dłużnik lub w którym znajduje się jego mienie.
Do tytułu egzekucyjnego należy dołączyć odpis oryginału orzeczenia. W zależności od tego, jakie języki akceptuje organ odpowiedzialny za wykonywanie orzeczeń, może on wymagać także tłumaczenia zaświadczenia ETE. Nie ma natomiast żadnych innych formalności, a orzeczenie może być wykonane w innym państwie członkowskim.
https://e-justice.europa.eu/54/PL/european_enforcement_order
O postępowaniu cywilnym więcej dowiesz się tutaj.
Ciekawe strony
Więcej na naszej stronie na facebooku. Odwiedź także naszą stronę biznesową google tutaj. Zerknij na naszego Pinteresta.
Marcin Budziak, radca prawny.
Zapraszam także do zapoznania się z profilem naszej kancelarii.