fbpx
+48 693 - 445 - 280
biuro@kancelaria-praga.pl

Blog

Eksmisja z lokalu. Wyrok eksmisyjny to za mało!

Eksmisja z lokalu. Wyrok eksmisyjny to za mało!

  Zmiana przepisów eksmisyjnych w kwietniu 2019 r.

  Eksmisja z lokalu. 21 kwietnia 2019 r. (Dz.U. z 2018 r. poz. 756) weszła w życie w Kodeksie postępowania cywilnego (Kpc) zmiana, która uniemożliwi komornikowi  eksmisję dłużnika  do noclegowni, schroniska lub innej placówki zapewniającej miejsca noclegowe. Dotychczasowy zapis art. 1046 § 4 Kpc umożliwiał zawnioskowanie przez komornika do gminy o wskazanie tymczasowego pomieszczenia, do którego komornik mógłby eksmitować dłużnika. W przypadku gdy gmina nie wskazała takiego pomieszczenia przez 6 miesięcy komornik mógł po tym okresie eksmitować dłużnika do noclegowni, schroniska lub innej placówki zapewniającej miejsca noclegowe. Wg nowelizacji  Komornik nie będzie mógł  wstrzymać się z dokonaniem czynności, jeżeli wierzyciel lub dłużnik albo osoba trzecia wskaże pomieszczenie odpowiadające wymogom tymczasowego pomieszczenia.

  Jeżeli wierzyciel lub sam dłużnik nie wskaże pomieszczenia tymczasowego eksmisja będzie mogła nastąpić tylko do pomieszczenia tymczasowego wskazanego przez gminę. Co będzie gdy gmina nie wskaże takowego pomieszczenia tymczasowego?  Eksmisja z lokalu będzie bezskuteczna. Właściciel zostanie z problemem. Sam eksmisji przecież nie przeprowadzi!

  Kiedy wierzyciel nie musi wskazywać pomieszczenia tymczasowego?

  Wierzyciel jest zwolniony z obowiązku wskazania  pomieszczenia tymczasowego w sytuacji gdy eksmitowanemu nie przysługuje prawo do takiego pomieszczenia. Co do zasady każdemu eksmitowanemu przysługuje prawo do pomieszczenia tymczasowego z wyjątkiem sytuacji, gdy:

  Brak uprawnienia do pomieszczenia tymczasowego

  Gdy eksmitowanemu nie przysługuje prawo do pomieszczenia tymczasowego wówczas komornik może go eksmitować do noclegowni, schroniska lub innej placówki zapewniającej miejsca noclegowe. W innych wypadkach  wierzyciel zostaje z problemem, z którym Państwo nie potrafi sobie poradzić. Państwo chroniąc dłużnika przed eksmisją z lokalu do noclegowni, schroniska lub innej placówki zapewniającej miejsca noclegowe przerzuca na wierzyciela obowiązek zapewnienia pomieszczenia tymczasowego. Teoretycznie taki obowiązek ma gmina jednakże wierzyciel nie ma żadnych instrumentów aby taki obowiązek od niej wyegzekwować. Może wprawdzie na podstawie art. 18 ust. 5 ustawy o ochronie praw lokatorów stosowanego, odpowiednio na podstawie art. 25e tej ustawy, domagać się odszkodowania na podstawie art. 417 Kodeksu cywilnego za niedostarczenie przez gminę pomieszczenia tymczasowego jednakże skazuje go to na kilkuletni proces i nie pomaga na bieżąco pozbyć się niechcianego lokatora.

  Jeżeli gmina nie wskaże pomieszczenia tymczasowego, które eksmitowanemu przysługuje komornik wstrzyma się z dokonaniem czynności i zawiesi postępowanie. Cóż eksmisja z lokalu będzie owszem dalej możliwa ale na koszt wierzyciela.

  Powyższe omówienie nie dotyczy sytuacji gdy dłużnikowi przysługuje tytuł prawny do innego lokalu lub został mu przyznany lokal socjalny. W takim wypadku eksmisja następuje do tych lokali.

  Autor r.pr. Marcin Budziak

  Zobacz więcej artykułów na naszym BLOGU. Zobacz także naszą wizytówkę TUTAJ.

  0 0 głosy
  Article Rating

  Tags: , , , , , , , , , , ,

  0 0 głosy
  Article Rating
  Powiadom o nowych komentarzach
  Info o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  zadzwoń
  0
  Napisz co myślisz o tym artykule, bardzo nam na tym zależy!x
  ()
  x
  spis treści