Jak można otrzymać zachowek?

Nie wszyscy zapewne wiedzą, że zachowek można otrzymać w różnej postaci i nie tyko po śmierci spadkodawcy. Oczywiście roszczenie o zachowek aktualizuje się dopiero po śmierci spadkodawcy jednak na ukształtowanie roszczenia o zachowek mają wpływ różne zdarzenia sprzed śmierci spadkodawcy. I nie chodzi tu tylko  to o sporządzenie testamentu.

Jakie są zatem sposoby nabycia zachowku?

Otóż zachowek można otrzymać w postaci:

  • uczynionej przez spadkodawcę darowizny
  • powołania do spadku
  • w postaci świadczenia od fundacji rodzinnej
  • w postaci otrzymania mienia w związku z rozwiązaniem fundacji rodzinnej
  • w postaci zapisu zwykłego
  • w postaci zapisu windykacyjnego

Jeśli uprawniony nie otrzymał w żaden z powyższych sposobów należnego mu zachowku w całości lub części wówczas dopiero przysługuje mu przeciwko spadkobiercy lub innej osobie roszczenie. Jest to roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia całego zachowku albo do jego uzupełnienia.

Należy także pamiętać, iż jeśli uprawnionym do zachowku jest wnuk lub prawnuk to na należny jemu zachowek należy zaliczyć to co otrzymał jego ojciec lub dziadek w wyżej wylistowanej postaci.

Roszczenie o zachowek kształtowane jest więc przez różne przysporzenia spadkodawcy. Niekoniecznie wynikające z tego co zapisano w testamencie ale również to czym spadkodawca obdarował przyszłego spadkobiercę lub jego wstępnego. Ma to wpływ jaką ostatecznie wysokość przybierze roszczenie o zachowek.

Autor. Radca prawny Marcin Budziak

Więcej o sprawach spadkowych piszemy tutaj. Zobacz także nasz profil firmowy na google.

Scroll to Top