fbpx
+48 693 - 445 - 280
biuro@kancelaria-praga.pl

ARTYKUŁY PORADNIKOWE NA TEMAT PRAWA

Artykuły na temat spraw, którymi się zajmujemy w naszej praktyce. Staramy się w nich prostym językiem przybliżyć materię prawną.

Podział majątku. Podział nieruchomości z hipoteką po rozwodzie

Podział majątku. Podział nieruchomości z hipoteką po rozwodzie

  Podział majątku: PODZIAŁ NIERUCHOMOŚCI Z HIPOTEKĄ PO ROZWODZIE

  Podział majątku. 27 – go lutego 2019 roku Sąd Najwyższy odpowiedział na pytanie prawne I Prezesa Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf w istotnej dla orzecznictwa kwestii podziału majątku wspólnego małżonków (sprawa III CZP 30/18). Sprawa dotyczyła wyjaśnienia rozbieżności w orzecznictwie odnoszących się do podziału nieruchomości obciążonych kredytem. Pani Prezes Małgorzata Gersdorf chciała aby skład 7 sędziów Sądu Najwyższego odpowiedział na pytanie czy ustalając wartość nieruchomości podlegającej podziałowi sąd winien uwzględniać wartość obciążenia hipotecznego czy nie. W orzecznictwie pojawiły się dwa przeciwstawne nurty. O słabościach i zaletach napiszę już wkrótce osobny artykuł. Mam nadzieję, że pomoże on Wam na wybranie właściwego sposobu argumentowania przyjętego przez Was sposobu podziału nieruchomości obciążonej kredytem, w tym także frankowym, gdzie wartość kredytu może przewyższać ustaloną przez biegłego (sąd) wartość nieruchomości. Jest to poważny problem, z którym jak widać orzecznictwo nie daje sobie rady i moim zdaniem wymagana jest interwencja ustawodawcy, która pozwoli na zaangażowanie w proces podziału wierzyciela hipotecznego (bank). Nie będę jednak się tutaj o tym rozpisywał. Obiecuję pochylić się nad tematem w artykule na naszym blogu na stronie https://kancelaria-praga.pl/blog
  Podział majątku z hipoteką to temat newralgiczny i ważny. Ci którzy potrafią się dogadać pozasądowo jakoś z tego wychodzą (też o tym napiszę jak to zrobić). Problem że nie ma idealnego rozwiązania przed sądem.

  0 0 głosy
  Article Rating

  Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

  0 0 głosy
  Article Rating
  1 Komentarz
  Most Voted
  Newest Oldest
  Inline Feedbacks
  View all comments
  spis treści
  zadzwoń